Spring Carnival weekend celebrated in Galena

%0A%09%09%09%09%09%09

20150404-spring_carnival-sarahb-3564

This year’s spring carnival was a blast!

The Galena community met on Alexander Lake on Friday and Saturday (April 3 and 4) took part in fun winter activities such as skiing, snowshoeing, dog mushing and much more!

Kids and adults of all ages took part in these festive events earning medals, trophies, and meal tickets.

The carnival ended with the traditional ice pick contest and the Hornfisher Barrel Blast down at the Yukon River.

A Galena Spring Carnival photo gallery is presented by photojournalism Sarah Brown following the results at the bottom of the page.

Day 1 Results
Elementary and junior high
1. Joe Riddle (2:29)
2. Brianna McLain (2:31)
3. Ian Esmailka (2:57)
4. Paytyn Cleaver (3:02)
5. Sable Scotton (3:16)
6. Landen Olin Duncan (3:22)

High School (3 blue loops)
1. Kaleb Korta (2:56)
2. Jacob Moos (3:00)
3. Sarah Brown (3:15)
4. Carolyn Sam (3:28)
5. Daniel Kopp (3:36)
6. Joe Apfelbeck (3:55)
7. Anthony (6:08)
8. Shadow (7:13)

Fat Tire Bike Race (5 miles)
1. Jacob Moos (24:10
2. Martin Hornfischer (24:12)
3. Ben Koontz (24:37)
4. Tim Kalke (25:04)
5. Romay Harris (25:18)
6. Keilah Havener (30:37)

Day 2 Results
5 Mile Open Snowshoe Race (2.5 miles along Alexander Lake and Antoski Slough, and return)
1. Kaleb Korta (38:57)
2. Jon Korta (44:45)
3. Jacob Moos (44:46)
4. Darrel Sam (46:17)
5. Virgil Sam (57:37)
6. Molissa Bifelt (68:31)
7. Jackie Lumba (83:21)

3 Dog Race (for musher ages 8 to 18; 1 mile loop)
1. Milo Huntington (3:49)
2. Abigail Landrum (3:57)
3. Landon Olin-Duncan (4:53)
4. Sable Scotton (4:54)
5. Joe Riddle (5:04)
6. Aubrey Tulloch (5:20)
7. Ian Esmailka (5:30)
8. Virgil Sam (6:55)
9. Paul Huntington (7:05)
10. Finn Hornfischer (8:42)

1 Dog Race
4 and under
1. Orrick Kalke and Louis Lumba (0:14)
2. Zenae Billings (0:15)
3. Gabriella Huntington (0:15)
4. Mia Warner (0:16)
5. Camille and Lucas Huntington (0:17)
6. Cara Kopp (0:18)
7. Angelyn Olin Duncan (0:21)
8. RJ Gregory (0:21)
9. Todd Casey (0:25)
10. Sadie Huntington (0:30)
11. Camary Sam (0:59)

5 and 6 year olds
1. Ilana Kalke (0:14)
2. Kingston Burgett (0:15)
3. Tiana Huntington (0:16)
4. Anna Huntington (0:16)
5. Ida Bodony (0:18)
6. Danica Billings (0:19)
7. Marina Tulloch (0:23)
8. Paxton Aloysius (0:27)
7 and 8 year olds
1. Lily Esmailka (0:20)
2. Clint Kopp (0:20)
3. Andrew Casey (0:21)
4. Renae Casey (0:25)
5. Preston Kopp (0:25)
6 Hawken Scotton (0:28)

Snowshoe Races
4 year olds (approximately 30 yards)
1. Cara Kopp (0:23)
2. Zenae Billings (0:29)
3. Angelyn Olin Duncan (1:46)
5 year olds (approximately 50 yards)
1. Paxton Aloysius (0:29)
2. Danica Billings (0:36)
2. Ajanae Buchanan (0:36)
3. Zac Huntington (0:44)
4. Kingston Burgett (0:49)
6 and 7 year olds (1 yellow “small” loop)
1. Clint Kopp (0:41)
2. Hawken Scotton (0:42)
3. Marina Tulloch (0:47)
4. Ida Bodony (0:50)
5. Lily Esmailka (1:17)
8 year olds (1 red “medium” loop)
1. Mackensie Tulloch (1:21)
2. Larry Wholecheese III (2:04)
3. Vaughn Landrum (2:15)
9 year olds (1 red “medium” loop)
1. Preston Kopp (1:07)
2. Milo Huntington (1:39)
3. Andrew Casey (1:43)
4. Aaron Sommer (1:51)
5. Todd Casey (2:51)
10 year olds (1 blue “large” loop)
1. Finn Hornfischer (2:00)
2. Aubrey Tulloch (2:43)
3. Paytyn Cleaver (2:55)
4. Sable Scotton (3:39)
11 year olds (1 blue “large” loop)
1. Ian Esmailka (1:57)
2. Joe Riddle (2:11)
3. Charles Carlo (2:25)
4. Landon Olin Duncan (2:51)
5. Paul Huntington (3:13)
6. Destin Bifelt (3:19)
12 and 13 year olds (1 blue and 1 yellow loop)
1. Virgil Sam Jr. (2:46)
2. Brianna McLain (3:05)
3. Pearl Green (3:33)
3. Katelyn Aloysius (3:33)
High School snowshoe race (2 blue loops)
1. Jacob Moos (3:15)
2. Joe Apfelbeck (3:18)
3. Tash Draper (3:38)
4. Julia Riddle (4:55)
4. Sarah Brown (4:55)
5. Lynnae Olin Duncan (6:23)
6. Brenton Benjamin (8:12)

Women’s 2-mile Snowshoe Race
1. Carolyn Sam (20:50)
2. Kiana Korta (20:59)
3. Shirley Sam (21:45)
4. Ayla Kalke (22:23)
5. Sandy Scotton (24:33)
6. Kameron Reitan (25:08)
7. Lorena Pitka (25:13)
8. Tara Riddle (25:29)
9. Cecelia Grant (31:46)
10. Aimee Rockhill with baby Kinley in a sled trailer (33:15)
11. Karin Bodony (35:00)
12. Alyssa Agnes (35:30)
13. Wendy Tulloch (36:00)
14. Trisha Esmailka (37:10)
14. Tamara A Huntington (37:10)

Ice Pick Contest (on Yukon River across from KIYU; ice thickness between 2 ½ and 3 feet)
1. Virgil Sam (11:47)
2. Kevin Evans (17:11)
3. Alyssa Agnes (37:13)
4. Lynnae Olin Duncan (59:25)
Shirley Sam (DNF)

[gallery_bank type=”individual” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” animation_effect=”fadeIn” album_title=”true” album_id=”13″]